Akaryakıt bayisinden kart komisyonu isyanı

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), yükselen kart komisyonları ve düşen bayi kârıları ile ilgili olarak dağıtım şirketlerine ve EPDK’ya çağrıda bulundu.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, ekonomik koşullarında akaryakıt istasyonlarında kredi kartı kullanım oranı yüzde 90 seviyelerine ulaştığına dikkta çekilerek, bayi marjlarının çok uzun zamandır yanlış mevzuat uygulamaları nedeniyle enflasyon oranının altında seyrettiğine bu nedenle de bayilerin kredi kartı kullanımından doğan yüksek komisyon maliyetlerini karşılayamaz hale geldiğini belirtti.

Bayi marjlarının genel giderleri karşılayabilecek düzeyde iyileştirilmesi için şimdiye kadar
gösterilen çabaların muhatabı olan dağıtım şirketleri ve EPDK nezdinde karşılık bulmadığının altını çizilen açıklamada, “Sadece 3 ayda kredi kartı takas komisyon oranları yüzde 166 artış
göstermiştir. Yılbaşından bugüne kadar ise; kredi kartı satış maliyetimiz yüzde 383, işçilik
maliyetimiz yüzde 107, nakliye maliyetimiz ise yüzde 172 artmıştır” denildi.

Tüketicinin kredi kartını kullanarak bugün litresini 40 TL’ye satın aldığı motorin için bayiler
1,15 TL komisyon ödediğinin dile getirildiği açıklamada, “Asıl trajedi ödenen komisyon değil, brüt bayi marjının bugün 1,31 TL olmasıdır. Bu alış-verişten elinde 16 kuruşla kalakalan bayinin sıradaki işçilik, nakliye ve diğer genel giderlerinin tamamını nasıl ödeyebilmesi beklenmektedir?
İçinde bulunduğumuz kriz halinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak gerek EPDK’nın
gerekse dağıtım şirketlerinin acilen bayi marjlarını yeterli düzeye getirmelerini bekliyoruz” denildi.

EPGİS: Kapalı istasyon görürseniz şaşırmayın

Energi Petrol Gaz iklam İstasyonları İşveren Sendikası da kredi kartı komisyonlarına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bankaların emek vermeksizin en büyük ortakları noktasına geldiği belirtilen açıklamada, “Uzun uzadıya yazmaya gerek yok. Toplam kâr marjı brüt yüzde 8,6 bayiye kalan brüt yüzde 4,3. Bayiye kalan yüzde 1,3, bu yüzde 1,3 ile tüm işletme giderlerimizi karşılamamız bekleniyor. Ya kâr marjlarımız artırılacak ya bankalar POS oranlarını düzeltecek ya da istasyonumuz kapanacak. Başka da yol kalmadı” ifadeleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x