Araç sahipleri kritik kararı bekliyor, oran yüzde 20’de kaldı…

Haziran ayında Meclis’te kabul edilen torba yasa teklifi ile Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerinin azaltılması maksadıyla, 2023’te bir defaya mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin iki defa ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Düzenleme CHP tarafından iptal edilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesine taşınmıştı. Yüksek mahkeme 27,5 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren kararını perşembe günü verecek.

TAHSİLAT ORANI YÜZDE 20’DE KALDI

Ek vergiden ilk dönem için 16,3 milyar TL tahsilat beklenirken, düzenlemenin Anayasa Mahkemesinin gündemine taşınmasının ardından ödemenin 3,4 milyar TL olduğu, tahsilat oranının da yüzde 20’de kaldığı belirtiliyor.

Düzenlemenin Anayasaya aykırı bulunarak iptal edilmesi durumunda Yüksek Mahkeme’nin kararları geriye dönük olarak uygulanamayacağı için vergisinin ilk taksitini ödeyenlerin dava yoluna başvurması gerekiyor. 

İPTAL EDİLMESİ DURUMUNDA DAVA AÇANLAR VERGİNİN FAİZİ İLE TAHSİLİNİ İSTEYEBİLECEK

Dava açanlar verginin faizi ile tahsilini isteyebilecek. Anayasa Mahkemesinin düzenlemeyi iptal etmemesi durumunda ek MTV’nin ikinci taksiti ise kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekecek. 

Taşıtların satış ve devrinin yapılabilmesi için MTV’nin ve ek MTV’nin ödenmiş olması gerekiyor. Ek MTV ödenmediği takdirde araç muayeneleri de yapılamıyor. 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x